Počet vybraného zboží: 0

CIBULÁK

Cibulový porcelán

Stylizovaný květ astry na stonku s poupětem a liány vinoucí se kolem pivoňky spolu s kompozicí z broskví a granátových jablíček ...

Kolika lidem přinesl asi radost a potěšení námět, přejatý v letech 1738 až 1739 v Míšni z čínských předloh, který zdobí porcelán už neuvěřitelnou čtvrtinu tisíciletí ? Originální dekor, označovaný oprávněně jako dekor generací, tzv. cibulový vzor, si svým kouzlem podmaňuje další a další generace.
Už více než celé jedno století především ruce žen tvarují a zdobí cibulový porcelán na severozápadě Čech, v Dubí u Teplic. Akciová společnost Český porcelán rozvíjí zdejší bohatou tradici výroby uceleného souboru porcelánu s cibulovým vzorem velmi úspěšně. Od svého osamostatnění na počátku devadesátých let společnost hledá a nachází stále nové cesty a směry k podpoře zájmu o zboží, které produkuje. Neustále zvyšuje pestrost nabízeného sortimentu, zvyšuje podíl výroby náročnějších částí souboru, vyráběných technologií lití, věnuje velkou pozornost cMené prezentaci svých výrobků a propagaci vlastní firmy nejenom v tuzemsku, ale ve spolupráci s exportní firmou FORTA Praha také na zahraničních trzích, kde si postupně buduje postavení mezi renomovanými výrobci porcelánu proslulých značek. Svou vlastní značku, změněnou v roce 1993 v souvislosti se vznikem České republiky a uzavřením obchodní dohody s porcelánovou manufakturou v Míšni, registruje ve vybraných zemích celého světa.
Porcelán s cibulkovým vzorem vyrábí akciová společnost Český porcelán pod obchodním označením ROKOKO. Základní užitkový soubor s ozdobnými doplňky vzhledem ke svému rozsahu, nabízí nepřeberné množství kombinací a právě jeho variabilita a možnost doplňování patří k jeho velkým přednostem. Dokáže navodit ovzduší plné pohody při přátelském posezení u kávy i při slavnostní rodinné příležitosti, přispěje k vytvoření výlučného stylového prostředí luxusního hotelu, umožní předkládání vybraných pochoutek na velké recepci i originální servírování na palubě letadla.
I takto rozsáhlý soubor akciová společnost dále rozšiřuje, obohacúje a doplňuje. Vrací se ke starým, zapomenutým modelům, reaguje na změny životního stylu a nechává se inspirovat potřebami, představami a zkušenostmi svých zákazníků doma i ve velmi daleké cizině. A přestože dnes již celý soubor zahrnuje na tři stovky tvarů, přichází každoročně s řadou novinek. Tak také vznikl soubor porcelánových miniatur - luxusní dárkové drobnosti pro radost a potěšení, které jsou také předmětem zájmů sběratelů porcelánu. Pro ně připravuje dubská porcelánka i sběratelské „bonbónky" - soupravy miniatur skutečných souborů užitkového porcelánu, vyráběné v limitovaných sériích. Přesto, že celá jedna čtvrtina tisíciletí již uplynula od doby, kdy dekor generací spatřil světlo světa, odpovídá porcelán s cibulovým vzorem i nejsoučasnějším požadavkům životního stylu. Díky technologii podglazurované dekorace je ekologicky nezávadný, odolný proti všem druhům mycích prostředků na nádobí a je i vhodný pro mikrovlnou úpravu a ohřev potravin.
Porcelán s cibulovým vzorem tak v sobě snoubí tradici, jednoduchost a krásu i modernost. Je to prostě „porcelán s modrou krví", porcelán, který je a jistě i bude stále atraktivním artiklem v tuzemsku i v zahraničí.

PhDr. Ivana Slunéčková, 1997 (katalog porcelan)